Kakva je to bolest amiotrofična lateralna skleroza?
Lu Gerig (Lou Gehrig)
ALS je poznata i kao Lu-Gerigova bolest (Lou Gehrig's disease) po poznatom bejzbol igraču koji je bolovao od ove bolesti.
Nažalost, još uvek je glavni oslonac za ublažavanje simptoma primena tzv. palijativne terapije sa kojom treba započeti od trenutka postavljanja dijagnoze i nastaviti sve vreme tokom bolesti do samog kraja.
Najvažnije je da se na vreme otkrije slabost mišića za disanje i da bolesnici pravovremeno započnu sa korišćenjem mašina za mehaničku ventilaciju, tj. mašina za disanje sa maskom za nos ili lice, tzv. neinvazivne mehaničke ventilacije (NIV), kojima se produžava život u proseku od 9-12 meseci. Kod ALS bolesnika ne sme se čekati da se jave gušenje, plitko disanje, veliko nakupljanje bronhijalnog sekreta, jutarnja pospanost i glavobolja, simptomi i znaci koji su posledica slabosti mišića za disanje i poremećene gasne ravnoteže usled nagomilavanja ugljen-dioksida. Kada se ovi simptomi jave, tada je već problem da se na pravi način pomogne bolesnicima samo korišćenjem NIV mašina. Da do ovoga ne bi došlo, moraju se obavljati redovne kontrole plućne funkcije na 3-4 meseca. Na taj način se može i pre nastanka simptoma utvrditi da postoji slabost mišića za disanje i da je vreme da počnu sa korišćenjem mašina za disanje sa maskom. Važno je napomenuti da ALS bolesnici, kao i bolesnici sa drugim bolestima motoneurona, mišićnim distrofijama, NIV mašine koriste u kućnim uslovima. Od 2008. godine, NIV mašine pacijenti mogu dobiti preko Fonda zdravstvenog osiguranja Srbije, uz odobrenje Komisije Fonda zdravstvenog osiguranja Srbije. Nakon obuke, u prvim mesecima bolesnici ih koriste 3-4 sata, ali sa napredovanjem bolesti, koriste ih sve duže. Od velike pomoći su i specijalne dodatne mašine za kašalj, koje pomažu bolesnicima da izbace bronhijalni sekret. Nažalost, ove mašine nisu odobrene od Fonda zdravstvenog osiguranja Srbije.
Otežan govor koji se pogoršava do nemogućnosti govora, predstavlja naročiti problem u svakodnevnom životu ALS bolesnika. Iako najbliži mogu u početku da razumeju šta im bolesnik govori, kasnije je to sve teže ili nemoguće. Komunikacija ide neverbalno ili u početku preko mobilnih telefona, kompjutera, kada još bolesnici imaju snage da pritiskaju dirke na tastaturama. Postoje i mali tzv. slikovni kompjuteri gde bolesnik može na ekranu da pokaže kakve ima probleme ili kako se oseća, ali i table sa slovima. Poslednjih godina dostupni su specijalni kompjuteri kojima se može upravljati očima, jer su opremljeni infracrvenim prijemnicima koji stalno prate oči korisnika – ti prijemnici su dovoljno precizni i „inteligentni” da mogu da registruju u kom pravcu su oči korisnika usmerene i koliko dugo se zadržavaju na određenom elementu na ekranu – TEC (Tobii Eye-Control) tj. „kontrola očima preko Tobija”. Ovi kompjuteri se mogu nabaviti i kod nas, ali su skupi. U razvijenim zemljama Evrope i sveta postoji mogućnost sinteze govora preko specijalnih računara. Postoje još brojne opcije, i jedna od njih je snimanje govora bolesnika koji predstavlja bazu za dalju kompjutersku sintezu govora. Na taj način je moguća komunikacija i korišćenje delova sopstvenog govora za komunikaciju kada to bolesnik više ne može.
Još jedan izuzetno važan problem koji treba rešiti je otežano gutanje, koje se tokom bolesti pogoršava do nemogućnosti gutanja i kapi tečnosti. Procedura koja se preporučuje je plasiranje tzv. perkutane gastrostome putem hirurške procedure kojom se ostvaruje direktna komunikacija sa želucem, i preko vrlo malog otvora, tj. stome, mogu se špricem ili pumpom ubaciti kašasta hrana i tečnost. Ova procedura se preporučuje pre započinjanja korišćenja NIV mašina, kada pacijenti još uvek mogu da unose hranu i tečnost. Osnovni preduslov je gubitak telesne težine koji je veći od 10% tokom trajanja bolesti. Plasiranjem PEG-a, bolesnik može da nastavi da unosi hranu i tečnost preko usta. Pošto to najčešće nije dovoljno, ostatak ide preko stome. Najveći broj bolesnika koji uradi ovu proceduru vrlo dobro podnosi ovakav način ishrane, iako se teško odlučuje za ovu proceduru.
Pored problema sa disanjem i gutanjem, ALS bolesnicima je potrebno u svakom trenutku dodatnom terapijom otkloniti bolove, ako ih imaju, popraviti raspoloženje, predložiti logopedske vežbe. Fizikalna rehabilitacija se preporučuje sa nastankom mišićne slabosti, ali mora biti vrlo umerena i u skladu sa mišićnom snagom koju pacijent poseduje.
Amiotrofična latralna skleroza je retka bolest i još uvek nepoznanica za mnoge zdravstvene radnike i socijalne službe u Srbiji. Iz tog razloga postoji niz problema sa kojima se ALS bolesnici i članovi njihovih porodica svakodnevno susreću, tražeći zdravstvenu i socijalnu pomoć. Još uvek najveći teret preuzimaju članovi najuže porodice, od samog početka do kraja. Postoje brojni primeri izvanredne nege ALS pacijenata u kućnim uslovima i trebalo bi da posluže kao odličan okvir rada za sve naše specijalističke službe palijativne nege. Podrška koju treba pružiti ovim bolesnicima je od izuzetne važnosti, jer su oni u potpunosti svesni svega što im se događa. U razvijenim zemljama sveta velika pažnja posvećuje se ALS bolesnicima i članovima njihovih porodica. Bolesnici mogu u svakom trenutklu zatražiti savet ili pomoć od obučenog zdravstvenog osoblja. Velika pažnja se poklanja i članovima porodice, posebno deci, jer je za njih naročito stresan svakodnevni život sa obolelima koji ne mogu da se kreću, normalno govore, dišu.